8 клас
Вчитель: Мартиненко Сергій Сергійович
Тип уроку
Урок узагальнення і систематизації знань
Мета
- Повторити і систематизувати означення окремих видів чотирикутників і їх властивостей. Встановити зв'язок між обсягами понять.
- Вдосконалити в учнів уміння та навички розв'язувати задачі, використовуючи властивості чотирикутників: паралелограма, прямокутника, ромба, квадрата, трапеції, (задачі на обчислення, побудову і доведення).
- Розвивати логічне мислення і самостійність.
Обладнання
Мультимедійний клас, презентація «Чотирикутники»
- Організаційний етап
- Перевірка домашнього завдання
- Мотивація навчальної діяльності учнів
- Актуалізація теоретичних знань
- Повторення і удосконалення понять і засвоєння відповідної їм системи знань
- Самостійна робота
- Підсумок уроку
- Домашнє завдання
1. Організаційний етап
Перевірка відсутніх, оголошення теми і мети уроку
2. Перевірка домашнього завдання
Задача № 64Дано: ABCD – трапеція, AB=BC=CD, AC⊥CD.
Знайти: ∠A,∠B,∠C,∠D.
Розв'язування:
∠BAC=∠BCA, як кути при основі рівнобедреного трикутника ABC.
∠BCA=∠ CAD, як внутрішні різносторонні при паралельних BC і AD та січній AC. Отже, ∠BAC =∠ CAD= x°, ∠A=∠ D=2x°.
∠CAD+ ∠D= 90°. Отже, x°+2x°=90°, x°=30°.
∠А=2∙30°=60°.∠D=60°,∠B=180°-60°=120°.
∠А і∠В – внутрішні односторонні кути. ∠С= 90°+ 30°=120°.
Задача № 69
Дано: ABCD – трапеція, MN – середня лінія, MN = 7см, AD – BC = 4 см.
Знайти: основи трапеції.
Розв'язування:
BC = х см, тоді AD = (х + 4) см. За теоремою про середню лінію трапеції: (x+x+4)/2=7;2x=10;x=5 (см).
BC = 5 см,AD = 9 см.
На картці завдання:
Сторони паралелограма дорівнюють 12,7 см та 5,3 см. Бісектриси двох кутів паралелограма, прилеглих до більшої сторони, ділять протилежну сторону на 3 частини. Обчислити кожну з них.
Розв'язування:
∠BAK =∠DAK, бо AK – бісектриса.
∠DAK =∠ВКА, як внутрішні різносторонні при паралельних прямих AD і BC та січній AK.
AB = BK =5,3 см.CDP=ADP,ADP=CPD,CD=PC=5,3 см.
КР = 12,7 – 5,3 – 5,3 = 2,1 (см).
3. Мотивація навчальної діяльності учнів
Сьогодні на уроці ми повторимо і систематизуємо означення і властивості чотирикутників: паралелограма, прямокутника, ромба, квадрата, трапеції. Встановимо логічний зв’язок між обсягами цих понять. Значення теми “Чотирикутники” дуже велике. Адже властивості і означення чотирикутників широко використовується на практиці. Тому геометрію, як науку, що виникає з практичного життя, повинен знати кожен робітник, інженер, архітектор, художник, в тому числі і ми.4. Актуалізація теоретичних знань
Дайте відповідь на запитання.- Що таке чотирикутник? (означення).
- Назвати види чотирикутників, які ми вивчили.
- Дати означення паралелограма і сформулювати його властивості:
- діагоналі паралелограма перетинаються і в точці перетину діляться навпіл;
- протилежні кути і сторони паралелограма рівні між собою;
- діагональ паралелограма ділить його на два рівних трикутника;
- сума кутів, що прилягають до однієї сторони паралелограма, дорівнює 180°.
- Дати означення прямокутника і сформулювати його властивості:
- всі властивості паралелограма;
- якщо у паралелограма діагоналі рівні, то він є прямокутником.
- Дати означення ромба і сформулювати його властивості:
- діагоналі ромба перетинаються під прямим кутом;
- діагоналі ромба є бісектрисами кутів.
- Означення і властивості квадрата:
- квадрат має властивості прямокутника і ромба:
- у квадрата всі кути прямі;
- діагоналі квадрата рівні;
- діагоналі квадрата перетинаються під прямим кутом і є бісектрисами його кутів.
- Який чотирикутник називається трапецією?
- Сформулювати теорему про середню лінію трапеції
- Сформулювати теорему Фалеса.
- Повторимо ознаки чотирикутника.
- якщо в чотирикутнику дві сторони рівні і паралельні, то він є паралелограмом;
- якщо протилежні сторони чотирикутника попарно рівні, то цей чотирикутник паралелограм;
- чотирикутник, в якого всі сторони рівні, є ромбом;
- якщо в паралелограма діагоналі рівні, то він є прямокутником.
- якщо в паралелограмі діагоналі взаємно-перпендикулярні, то він є ромбом;
- якщо в паралелограмі всі кути прямі, то це буде прямокутник;
- середини сторін чотирикутника є вершинами паралелограма;
- у рівнобедреній трапеції кути при основі рівні і діагоналі рівні;
- у чотирикутника, вписаного в коло, сума протилежних кутів дорівнює 180°;
- у чотирикутника, описаного навколо кола, суми довжин протилежних сторін однакові.
Цією властивістю широко користуються в столярних і слюсарних майстернях для перевірки, наскільки точно зроблені деталі, які мають прямокутну форму, наприклад, кришку стола або бокову стінку ящика. Якщо протилежні сторони чотирикутника попарно рівні і рівні його діагоналі, то він повинен бути прямокутником.
- Якщо в паралелограмі діагоналі не рівні, то він не може бути прямокутником. (Так)
- Кожний квадрат є прямокутником. (Так)
- Існує ромб, який є прямокутником. (Квадрат)
- Ніякий прямокутник не є ромбом. (Квадрат)
- Існує квадрат, який не є ромбом. (Ні)
- Назвати спільні властивості трапеції і ромба.
- Чому теорему про середню лінію трапеції можна перенести на довільний паралелограм?
- Чи існує трапеція, у якої два протилежні кути гострі? У якої два протилежні кути прямі?
- Чи можна побудувати трапецію з трьома прямими кутами?
№
|
Властивості
|
Види фігур
|
|||
паралелограм
|
прямокутник
|
ромб
|
квадрат
|
||
1.
|
Чотирикутник
|
||||
2.
|
Протилежні
сторони попарно паралельні
|
||||
3.
|
Усі
кути прямі
|
||||
4.
|
Усі
сторони рівні
|
||||
5.
|
Діагональ
ділить на два рівні трикутники
|
||||
6.
|
Протилежні
сторони рівні між собою, протилежні кути рівні
|
||||
7.
|
Діагональ
в точці їх перетину діляться пополам
|
||||
8.
|
Сума
кутів,прилеглих до однієї сторони, дорівнює 180°
|
||||
9.
|
Діагоналі
рівні
|
||||
10.
|
Діагоналі
взаємно перпендикулярні
|
||||
11.
|
Діагоналі
є бісектрисами кутів
|
- Якщо в означенні поняття «квадрат» не брати до уваги ознаку 4, то яке ми одержимо поняття? (Прямокутник).
- Які ознаки включити в паралелограм, щоб отримати поняття «квадрат»? (4 – усі сторони рівні і 3 – всі кути прямі).
5. Повторення і удосконалення понять і засвоєння відповідної їм системи знань
Розв’яжемо за таблицею задачі.Усні задачі.
Розв’яжемо ще декілька задач, в яких використовуються означення та властивості всіх чотирикутників, що ми вивчили, а також опорні задачі.
1
Дано: АВСD – паралелограм, AM – бісектриса А, BN – бісектриса В.
Довести: BN AM.
Розв'язування:
A + B = 180º, як сума внутрішній односторонніх кутів при паралельних прямих ВС і АD та січній АВ. Оскільки AM і BN – бісектриси, то OВА + ВAO = 90º. Тоді AOB = 90º.
2
Дано: АВСD – прямокутник.
Довести: АЕ = СК.
Розв'язування:
∆AEO=∆CKO, бо EO =OK, як відрізки між паралельними сторонами і проходять через точку перетину діагоналей. AO = OC, як діагоналі прямокутника і в точці перетину діляться навпіл.
EOA, як вертикальні, отже, AE = CK.
3
Дано: АВСD – паралелограм, AМ = CК.
Довести: DКBM – паралелограм.
Розв'язування:
∆СKB=∆АMD за двома сторонами і кутом між ними. Аналогічно ∆AМB=∆CКD.
Якщо сторони чотирикутника попарно рівні, то це паралелограм.
4
Дано: АВСD – трапеція, АО = ОD.
Довести: АВ=DС.
Розв'язування:
ODA = OAD, бо DО = ОА
DAC = BCA, як внутрішні різносторонні при DА // CB і січній СА. BDA = DBC, як внутрішні різносторонні при DA // CB та січній DB. CO = OB, бо в трикутнику кути при основі рівні.
Отже, в трикутниках DOC та AOB: DO = OA; CO = OB; DOC = AOB, як вертикальні. Отже, AB = DC.
5
Дано: ABCD – рівнобічна трапеція.
Довести: A = D.
Розв’язування:
AB = CD за умовою. CK = AB за побудовою, бо ABCK – паралелограм. Отже, CK = CD та D = CKD. Але A та CKD відповідні кути при AB//CK та січній AK.
Отже, A = D.
6
Дано: ABCD – трапеція, CK = KD.
Довести: BC = DM.
Розв'язування:
CKB = DKM, як вертикальні. СК=КD – за умовою. ВСК = КDМ, як внутрішні різносторонні при паралельних ВС і АМ та січній С D. ∆ВСК = ∆MDК за стороною і двома прилеглими кутами. Таким чином BC = DM.
А тепер перейдемо до письмових задач
1
Довести, що середини сторін рівнобедреного трикутника разом з його вершиною, що лежить проти основи, є вершинами ромба.
Розв’язування:
NP = AB, бо NP – середня лінія трикутника. МN = BС, отже,
МN = NP = МВ = ВР. А чотирикутник, у якого всі сторони рівні – є ромб.
2
У паралелограмі ABCD протилежні сторони BC і AD розділені точками L та M відповідно пополам і ці точки з’єднали відрізками з кінцями сторін AD і BC. Довести, що утворений при перетині проведених відрізків чотирикутник – паралелограм.
Розв’язування:
LC//AM та LC = AM – за умовою. За відповідністю чотирикутник, у якого дві сторони рівні й паралельні – паралелограм. LCMA – паралелограм. Отже, LK//MP. Аналогічно, LP//КM. Чотирикутник, у якого сторони лежать на паралельних прямих, паралелограм.
3
Навколо кола описана рівнобічна трапеція, основи якої відносяться, як 2:3, а середня лінія 10 см. Знайти всі сторони трапеції.
Ми говорили, що в трапецію можна вписати коло, сума бічних сторін дорівнює сумі її основ.
Розв’язування:
АВ + СD =ВС + АD. Нехай ВС = 2х см, АД =3х см. За теоремою про середню лінію трапеції
10 см, 5х = 20, х = 4.
ВС = 2*4= 8 см, АD= 3*4= 12 см,
АВ + СD = 20 см, АВ = СD = 10 см.
4
Побудувати трапецію за основами і бічними сторонами.
- Будуємо за трьома сторонами.
- Проведемо пряму та .
- Доведення.
6. Самостійна робота
1 варіант
У прямокутнику кут між діагоналями становить 120°. Обчисліть кут між діагоналлю прямокутника і меншою стороною прямокутника.Розв’язування:
OAD = ODA, бо діагоналі прямокутника рівні і в точці перетину діляться пополам.
OAD = (180°–120°):2 = 30°.
OAD = BCA, як внутрішні різносторонні. OCD = 90°–30°= 60°.
2 варіант
У рівнобедреній трапецій більша основа дорівнює 3,7 дм, бічна сторона дорівнює 1,5 дм, а кут між ними 60°. Обчисліть середню лінію трапеції.Розв’язування:
AK – катет, що лежить проти кута 30°.
AK = AB = 0,75 см.
AK = PD = 0,75 см, бо ∆АВК = ∆СРD за гіпотенузою і гострим кутом.
ВС = 3,7- 1,5 = 2,2 (дм).
MN = (дм).
Додаткове завдання: задача №65 (підручник).
7. Підсумок уроку
Сьогодні на уроці ми повторили означення всіх видів чотирикутників, а також їх властивості. Розв’язали ряд письмових та усних задач, де використовувались означення і властивості чотирикутників. За допомогою таблиці та задач встановили зв’язок між обсягами цих понять.8. Домашнє завдання
Повторити параграфи 1-7, розв’язати задачі.Точка перетину діагоналей чотирикутника рівновіддалена від його сторін. Довести, що цей чотирикутник ромб.
№338 (на побудову трапеції за основами і діагоналями).
Немає коментарів:
Дописати коментар